Publikációk biológiai biztonság témájában
Két új tudományos publikáció jelent meg kollégáink közreműködésével, melyek a biológiai biztonságot vizsgálták baromfi- és pulykaállományokban.

A Magyar Állatorvosok Lapjában megjelent cikkben a szerzők a magyarországi baromfiállományok járványvédelmi helyzetének felmérését és kiértékelését végezték el, a Baromfi Termék Tanács és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adatbázisainak felhasználásával. A 2021–2022-es időszakot felölelő vizsgálat során a járványvédelmi önaudit pontszámokat elemezték, ill. hasonlították össze a magas patogenitású madárinfluenza- járványkitörések adataival. Az eredményeik alapján a járványvédelmi pontszámok átlagosan csökkentek 2022-ben 2021-hez képest, különösen bizonyos régiókban és baromfifajok esetében. Összefüggést is találtak a járványvédelmi pontszámok és a járványkitörések között, amely alapján a kitörésekben mindkét évben érintett telepek szignifikánsan nagyobb pontszámot értek el, mint csak az egyik évben vagy nem érintett telepek.

A Poultry Science folyóiratban megjelent publikáció a biológiai biztonság és az állatjóléti intézkedések közötti összefüggést vizsgálja a magyarországi nagyüzemi hízópulykafarmokon. A kutatásban hím hízópulykát tenyésztő nagygazdaságokat kerestek meg országszerte, amelyek közül 24 gazdaság vállalta a részvételt. A biológiai biztonsági intézkedések értékelésére a Biocheck.UGent kérdőívet használták, az Állatjóléti mutatók (Animal Welfare Indicators, AWIN) protokollt használták a jólét értékelésére. A biológiai biztonság és a jóléti mutatók közötti összefüggést korrelációs teszteléssel és random forest osztályozással történő előrejelzési pontossággal vizsgálták. A biológiai biztonság azon területei, amelyekről bebizonyosodott, hogy szoros kapcsolatban állnak a jóléti mutatóval, a következők voltak: a gazdaság szervezete (gazdaságirányítás, anyagellátás), a gazdaság épületei között végrehajtott ellenőrzési és higiéniai intézkedések, a gazdaságban végrehajtott tisztítási és fertőtlenítési intézkedések, valamint a gazdaságban dolgozók és a látogatók esetében a be- és kilépéskor végrehajtott ellenőrzési és higiéniai intézkedések. A tanulmány kiemelte a pulykatenyésztésben a biológiai biztonság és az állatjólét közötti kapcsolatot, és arra a következtetésre jutott, hogy a fokozott biológiai biztonsági intézkedések összefüggnek a jobb jóléti eredményekkel, valamint hangsúlyozta az átfogó és jól végrehajtott biológiai biztonsági protokollok szükségességét.

További
hírek

Hírlevél feliratkozás