Publikáció a drónok alkalmazásáról az állattartás és az állategészségügy területén
Megjelent kollégáink új publikációja "A drónok alkalmazása az állattartás és az állategészségügy területén: Szisztematikus szakirodalmi áttekintés" címmel a Magyar Állatorvosok Lapjában.

A drónok alkalmazása egyre szélesebb körben elérhetővé és így egyre fontosabbá is válik az állattartás és az állategészségügy területén. Ezen új technológiával új lehetőségek nyílnak a gazdálkodók és szakemberek számára. A kezdetben katonai célokra fejlesztett technológia mára a mezőgazdaságban is elterjedt, különösen a növénytermesztés és növényvédelem területén, de egyre inkább előtérbe kerülnek a haszonállatokhoz kapcsolódó alkalmazási lehetőségek is. A drónokkal végzett megfigyelés lényegesen gyorsíthatja és költséghatékonyabbá, illetve pontosabbá teheti az adatgyűjtést, ezáltal hozzájárulva precízebb későbbi adatelemzési folyamatokhoz. Az alaposabb elemzést követően kapott eredmények felhasználásával pedig az állatjóllét és a gazdaságok hatékonyságának növelése is elérhető.

Az egyik legígéretesebb alkalmazási terület a legeltetés és az állatok, elsősorban juhok terelése. Kutatások szerint juhok esetében megfelelően kiválasztott hanghatásokkal és repülési magassággal, illetve iránnyal az állomány hatékonyan terelhető drónok segítségével is. A drónokkal a legelők állapota is folyamatosan nyomon követhető, segítve a legelők fenntartható használatát.

Az akvakultúrákban szintén egyre elterjedtebb a technológia: drónokkal mérhető a víz minősége, a halállomány, illetve az egyes egyedek súlya, sőt, az etetés hatékonysága is optimalizálható, csökkentve a takarmánypazarlást.

A drónok és a mesterséges intelligencia kombinációja lehetőséget teremtett az extenzív körülmények között tartott haszonállatok azonosítására, viselkedésük elemzésére és egészségi állapotuk megfigyelésére egyaránt. Hőkamerák és szenzorok segítségével pl. időben észlelhetők a hőstressz jelei vagy más egészségügyi problémák.

Mindezen eredmények és elérhető lehetőségek ellenére a technológia elterjedését jelentősen lassítják a jogi szabályozások, környezeti tényezők, mint az időjárása, a drónok egyedi tulajdonságai (pl. repülési idő, súly, akkumulátor élettartam)  és az állatokra gyakorolt esetleges stresszhatás(ok) állatjólléti szempontjai.

Összességében a drónok forradalmasíthatják az állattartást és az élelmiszer-termelést, növelve a hatékonyságot és javítva az állatjólétet. Bár még számos kihívás áll a technológia előtt, a fejlődő megoldások és az egyre szélesebb körű alkalmazások arra utalnak, hogy a drónok a jövőben elengedhetetlen eszközökké válnak a modern mezőgazdaságban.

További
hírek

Hírlevél feliratkozás