Eltűnhet a paella a rovarirtószerek tilalma miatt
Spanyolország ikonikus ételének, a paellának, a jövője veszélybe került a tricyclazole nevű rovarirtószer tilalma miatt az Európai Unióban.

Ez a szer hosszú időn keresztül elengedhetetlen volt a bomba rizs védelmében a pusztító Pyricularia gombával szemben. A jelenlegi helyzet jelentős aggodalmat okozott a spanyol rizstermelők körében, különösen a Valencia régióban, ahol a bomba rizs túlnyomó többségét termelik.

2023-ban ezek a gazdák drasztikus csökkenést tapasztaltak a termésükben, csak a szokásos átlagos hozam felét érték el, így veszélybe sodorva a paella alapanyagának, a bomba rizsnek az elérhetőségét. Az EU 2018-as döntése alapján a tricyclazole betiltásra került, egészségügyi kockázatok miatt. Azonban ez döntés jelentősen kihatott a bomba rizs termelésre, a rizsfélék egy fontos betegsége, a rizsrothadás miatt, amely gombás megbetegedést a már említett hatóanyaggal előztek meg.

A gazdák azt állítják, hogy az EU szabályozásai következetlenek, mivel az importált rizs még mindig tartalmazhatja a rovarirtószer nyomait, előnyt biztosítva az EU-n kívüli termelők számára, mint Brazília, India és Kambodzsa, amely országokban továbbra is használják a tricyclazole-t. Az EU környezetvédelmi és klíma politikájának rövidtávú következményei országszerte tiltakozásokat váltottak ki a gazdák körében. Ezekre a szabályozásokra úgy tekintenek a gazdák, mint amivel aláássák a helyi mezőgazdasági versenyképességet, szigorú környezetvédelmi normákat előírva, amelyek nem feltétlenül vonatkoznak a külső (EU-n kívüli) versenytársakra. A gazdák elégedetlensége jelentős demonstrációkban nyilvánult meg. A spanyol gazdák csatlakoztak francia, német és olasz sorstársaikhoz, hogy hangot adjanak frusztrációiknak.

A növekvő nyomásra válaszul az Európai Bizottság visszavonta a korábbi javaslatát a peszticid használat felére csökkentéséről. Mindezek ellenére a tiltakozások tovább folytatódtak, tükrözve a mélyen gyökerező haragot és aggodalmakat a helyi mezőgazdaság és az élelmiszer-biztonság és élelmezés-biztonság jövője miatt.

A tricyclazole tilalma nem elhanyagolható gazdasági következményekkel is járt, mivel a bomba rizs ára megduplázódott az elmúlt három évben, a csökkentett kínálat miatt. A kiskereskedők jelentős áremelkedést tapasztaltak, és Spanyolország legnagyobb szupermarketlánca is megerősítette a közelmúltbeli áruhiányt, bár azt is jelezték, hogy a kínálat fokozatosan helyreáll.

A gazdasági kérdéseken túl ökológiai megfontolások is lényegesek fontosak. A Valenciai Egyetemen Andreu Rico által vezetett kutatás kimutatta, hogy a jelenleg használatban lévő alternatív gombaölő szerek is hatással vannak a környezetre, befolyásolva a garnélarák populációkat az Albufera vizes élőhelyekein.

Ez rávilágít a mezőgazdasági termelékenység fenntarthatósága és a környezeti egészség megőrzése közötti összetett egyensúlyra. A bomba rizs körüli válság jól szemlélteti az EU előtt álló legnagyobb kihívást abban, hogy összehangolja fenntarthatósági céljait a mezőgazdasági önellátással. A helyzet heves vitákat gerjesztett az EU szabályozásainak igazságosságáról és gyakorlatiasságáról, különösen a globális piac viszonylatában. Spanyolország számára a bomba rizs túlélése nem csupán egy összetevő vagy alapanyag védelméről szól, hanem kulináris örökségének és kulturális identitásának megőrzéséről. A spanyol gazdák folyamatos küzdelme jól példázza azt, hogy szükség van olyan politikára, amelyek kiegyensúlyozza a környezeti aggályokat az élelmiszertermelés és a gazdasági életképesség gyakorlati realitásaival.

Frissítések

Hírlevél feliratkozás