Az etilén-oxid a 1107/2009 rendeletben került betiltásra, azonban az EU élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsriasztási rendszerén (RASFF) keresztül folyamatosan érkeztek riasztások nem EU-ból származó, etilén-oxiddal szennyezett termékekre. 2021-től az EU-ban fokozódott az etilén-oxiddal kapcsolatos tudatosság és ellenőrzések.
Mivel nehéz annak megállapítása, hogy az etilén-oxid jelenléte sterilizálásból, vagy más felhasználásból ered, az EU-ban 2022. szeptembertől a vegyület az eredetétől függetlenül nem engedélyezett adalékanyagokban a kimutatási határ felett. A jelenlegi kimutatási határt 0,1 mg/kg szinten állapították meg (etilén-oxid és 2-klóretanol együttes jelenléte), de a jövőben változhat a technológiai fejlődésnek köszönhetően.
A korlátozásokkal összefüggésben ugyanakkor felmerülhet bizonyos élelmiszerjárványok kialakulása. Míg az etilén-oxid antimikrobás hatása miatt bizonyos baktériumok korábban kevésbé tudtak túlélni/elszaporodni, addig a fertőtlenítőszer megvonásával a patogén kockázat megnő. Emiatt szükséges lenne alternatív eljárások kidolgozása (pl. hőkezelés, vagy biocidek) az érintett termékekben.
Egy elemzésben például vizsgálták a szezámmaggal kapcsolatos RASFF riasztásokat, melyekben Salmonella vagy etilén-oxid miatt kifogásolták a tételt.
Az etilén-oxidra és metabolitjára, a 2-klóretanolra vonatkozó EU határérték szezámmag esetén 0,05 mg/kg, egyenlő a meghatározási határral. Ugyanakkor a világ több részében enyhébb határérték van érvényben, pl. az Egyesült Államokban 7 mg/kg. Korábban az importált szezámmagok esetében gyakran mutatták ki az etilén-oxid jelenlétét (különösen Indiából), és 2020-ban fokozott ellenőrzésbe kezdtek.
Ennek hatására az importált szezámmag származási összetételében drasztikus változás történt, és míg a szezámmag etilén-oxid tartalmával foglalkozó RASFF bejelentések száma 2020 év végén tetőzött, addig a Salmonella miatt kifogásolt szezámmagokkal kapcsolatban 2022. szeptemberében jelent meg a legtöbb RASFF értesítés.
Ez rávilágít a szabályozási döntések hatásának komplexitására.
Az etilén-oxidhoz kapcsolódóan 2023 végén újabb hír jelent meg, melyben Thaiföldön arra kérték az instant tészta importőröket, hogy ellenőrizzék a termékek etilén-oxid tartalmát, miután az EU-ban népszerű jégkrémekben mutatták ki az anyagot. Thaiföldön újonnan fejlesztettek módszert az etilén-oxid kimutatására, amelyet az EU is használ.