Egy 2024-es tanulmány szerint körülbelül 10-ből 1 serdülő használt már vény nélküli fogyasztószert vagy testsúlyszabályozó terméket, beleértve a táplálékkiegészítőket. A táplálékkiegészítők szabályozatlan piaca félrevezeti a fogyasztókat és potenciálisan súlyosan árthatnak ezek a szerek.
Az FDA előírja, hogy ezeknek a kiegészítőknek tartalmazniuk kell egy étrendi összetevőt, mint például vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények, aminosavak, enzimek, élő mikrobák, koncentrátumok és kivonatok, többek között. Sajnos a gyártók rámondhatják egy termékre, hogy táplálékkiegészítő akkor is, ha nem teljesülnek ezek a feltételek, mint például egy tianeptin nevű gyógyszert tartalmazó termék esetén, ez egy erős függőséget okozó gyógyszer, amely az ópioidok biológiai hatását utánozza. Egy kratom nevű anyagot tartalmazó termékekről, melynek ópioid szerű hatása van, azt állítják, hogy gyógynövény kiegészítők, de tévesen vannak megjelölve.
Egy 1994-es törvény szerint a táplálékkiegészítők élelmiszerként vannak minősítve és nem gyógyszerként. Ez azt jelenti, hogy a hatékonyságukat nem kell úgy igazolni, mint a gyógyszerekét. A szabályozó hatóság addig nem tesz ellenük semmit amíg nem okoznak kárt. A hibás megjelölés és megtévesztő hirdetés egyre nagyobb méreteket ölt a táplálékkiegészítők esetén, például hibásan állítja, hogy gyógyítja a rákot, javítja a védekezőrendszert, a kognitív funkciókat, a termékenységet, a szív- és érrendszeri egészséget és természetesen segíti a fogyást és testsúlykontrollt.
2021 augusztusában az FDA lecsapott ezekre a súlycsökkentő termékekre, a 72 visszavont termékből 68 tartalmazott egy szibutramin nevű gyógyszert. A mentális egészség aggálya és az táplálkozási zavarok száma növekszik. A táplálkozási zavarral küzdő embereket vonzhatják a gyors és fájdalommentes fogyást vagy izomnövekedést ígérő táplálékkiegészítők. A fogyókúrás tabletták és kiegészítők használata kapcsolatot mutat a táplálkozási zavarok kialakulásának és rendellenes táplálkozás megemelkedett kockázatával, valamint az alacsony önbecsüléssel, depresszióval és szerhasználattal.
A fehérjeporoknak és egyéb fitnesz kiegészítőknek széles körű vonzerője van. Míg a lányok esetén nagyobb a kockázat a súlycsökkentő táplálékkiegészítők használatának, addig a fiúknál a különféle fehérjeporok és kreatinin termékek használata jelent növekvő problémát. Egy 2022-es tanulmány kimutatta, hogy serdülőkori fehérjepor fogyasztás kapcsolatot mutat a jövőbeni szteroid használattal felnőttkorban. A fehérjék maguk nem ártalmasak az ajánlott mennyiségben. A fehérjeporok tartalmazhatnak ismeretlen összetevőket, mint például bizonyos toxinokat vagy extra és túlzott mennyiségű cukrot. Szintén veszélyes lehet a túlzott használatuk és ha más élelmiszerek, amelyek létfontosságú tápanyagokat tartalmaznak, helyettesítésére használják. Míg a kreatinint biztonsággal használhatják felnőttek, a túlzott használata egészségügyi problémákhoz vezethet és nem ajánlott a fogyasztása kiskorúak számára. Ezeknek a táplálékkiegészítőknek a hosszútávú hatása nem ismert.
A táplálékkiegészítők szabályozására többféle lehetséges megoldás merült fel. Az egyik azoknak a termékeknek a megadóztatása, amelyek súlycsökkentő hatásúként vannak felcímkézve. Egy másik lehetséges álláspont ezen termékek eladásának tiltása kiskorúak számára, amely 2023-ban New York államban sikeresen megvalósult. Az egészségügyi szakemberek azt javasolják a szülőknek és gondviselőknek, hogy bátorítsák a gyermekeiket arra, hogy a fehérjét és vitaminokat teljesértékű élelmiszerekből vigyék be a különböző táplálékkiegészítők és porok helyett.