Trifluoroecetsav
A trifluoroecetsav (TFA) amelyet gyakran "örök vegyületnek" neveznek, világszerte egyre gyakoribb ivóvízben és az esővízben, ami aggodalomra ad okot a lehetséges egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban, bár a hatásairól szóló kutatások egyelőre korlátozottan állnak rendelkezésre.

Új tanulmányok szerint Maine állam (USA) egy új környezeti fenyegetéssel néz szembe, amelyet a trifluoroecetsav (TFA) által, amely a hűtőközegekben és aeroszol termékekben használt hidrogén-fluoridok mellékterméke. Jelenleg sem Maine, sem a szövetségi hatóságok nem szabályozzák vagy tesztelik a TFA-t, annak ellenére, hogy vízmintákban Európa-szerte észlelték.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) nem sorolja a TFA-t a PFAS vegyületek közé a molekuláris szerkezete miatt, ami megnehezíti a szabályozások vagy tesztelések bevezetését. Maine magánlaboratóriumai elkezdtek TFA-teszteléseket kínálni, reagálva a helyzet okozta érdeklődésre. A TFA elsősorban a hűtőberendezésekből szivárogva jut be a környezetbe, ugyanakkor egyéb termékekhez, például növényvédő szerekhez és gyógyszerekhez is köthető.

A TFA széleskörű jelenléte kihívások elé állítja a fogyasztókat, különösen amikor biztonságos fűtési és hűtési lehetőségeket keresnek. Miközben az EPA (az USA Környezetvédelmi Hatósága) 2025-től tervezi a hidrogén-fluoridok fokozatos kivonását, sok jelenlegi készülék még mindig használja ezeket a vegyületeket, így a fogyasztóknak korlátozott alternatíváik vannak.

Európában is aggályos a helyzet, a Pesticide Action Network (PAN) tagjai által végzett nemrégiben készült exploratív felmérés folyók, tavak és talajvíz vizsgálatára vonatkozóan aggasztó szennyezési szinteket tárt fel mintákban. A TFA-t 36 európai csapvíz minta közül 34-ben észlelték 11 uniós országban, valamint 19 palackozott ásvány- és forrásvíz közül 12 országban. A TFA-t szinte az összes, 23 felületi vízminta és 6 talajvízminta esetében detektálták 10 uniós ország mintáiban.

Az előző években az EFSA értékelést végzett a növényvédő szerek (saflufenacil, fluometuron stb.) szántóföldi felhasználásáról a Codex Alimentarius Bizottság által elfogadott MRL-ek és a trifluoroecetsav (TFA) metabolitjával kapcsolatos lehetséges fogyasztói egészségügyi aggályok tekintetében. Az EFSA rendelkezésére álló információk és az értékelések időpontjában elérhető tudományos ismeretek alapján a fogyasztók számára kockázatot nem azonosítottak, azonban az újabb információk fényében a következő értékelés más eredményt hozhat. Az ügyet az EFSA Emerging Risk Exchange Network (EREN) EU-szintű újonnan felmerülő kockázatnak értékelte.

Frissítések

Hírlevél feliratkozás