Patulin és klórpirifosz – kumulatív toxikológiai hatás
Egy új tanulmány a patulin mikotoxin és a klórpirifosz növényvédő szer együttes hatását vizsgálta, ugyanis mindkét szennyezőanyag a májat károsítja és gyakran együttesen fordulnak elő a terményeken.

Az eredmények alapján a két hatóanyag szinergikusan hat – in vivo és in vitro kísérletek is alátámasztják, hogy szignifikánsan nagyobb mértékű sejt- illetve májkárosodást idéznek elő.

A fentiek megerősítik, hogy érdemes a monitoring vizsgálatok során megfontolni több hatóanyag vizsgálatát ugyanazon mintából, illetve amennyiben rendelkezésre áll ilyen adat, ezek kombinált toxikológiai hatását figyelembe venni élelmiszerbiztonsági vizsgálatok, kockázatértékelések során.

Az ügy az eljárásrendünk alapján nem minősül újonnan felmerülő kockázatnak, azonban a hatóság és a szakmai közösség számára relevanciával bírhat.