A vélemény összesen 16 jólétet befolyásoló következményt ír le a különböző tenyésztési rendszerekre vonatkozóan, amelyeket az EFSA szakértői súlyosságuk, időtartamuk és előfordulási gyakoriságuk miatt kiemelten fontosnak tartanak. Ide tartozik a mozgáskorlátozás, a csoportos, hő- vagy hidegstressz, valamint a hosszan tartó éhség vagy szomjúság. A kapcsolódó állat-alapú intézkedések (ABM) és a jólétet befolyásoló következményekhez vezető veszélyek szintén említésre kerülnek a szakvéleményben.
A dokumentum részletes ajánlásokat fogalmaz meg több témakörben (pl. a farok harapással kapcsolatban, továbbá férőhelyszükségletre, dúsító anyagra, az elválasztás és a csonkítás gyakorlatára vonatkozóan.) Az értékelés az állatjóléti kockázatértékelések során alkalmazandó módszertani útmutatót követi.
2022. szeptember 26-án az EFSA az állatjólétre vonatkozó tudományos véleménnyel kapcsolatban nyilvános eseményt hirdet, amelyen az EFSA állatszállítással kapcsolatos soron következő munkája is bemutatásra kerül. Az online eseményre jelentkezni 2022. szeptember 19-ig lehet.
További információ a rendezvénnyel kapcsolatban:
Tudományos vélemény a házisertés jólétét illetően: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/7421
A hírt a Nébih és az EFSA által működtetett EFSA Focal Point osztotta meg.