A Tanácsadó Fórumon (Advisory Forum – AF) keresztül az EFSA és a tagállamok megvitathatják az európai kockázatértékelési és kockázatkommunikációs kérdéseket. A tagok tanácsot adnak az EFSA-nak tudományos kérdésekben, az EFSA munkaprogramját és prioritásait illetően, illetve a felmerülő veszélyek lehető leghamarabbi azonosítását is segítik. A tagok célja a tudományos információk megosztása, az erőforrások összevonása és a munkaprogramok összehangolása az EFSA-val és egymással, különös tekintettel a következőkre:
- Tudományos adatok cseréje
- Kockázatkommunikációs tevékenységek és üzenetek koordinálása
- Vitatott kérdések és eltérő vélemények kezelése
- A munkák koordinálása és a párhuzamos munkavégzés elkerülése
Képviselő: Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT)
Helyettes: Varga Enikő (Nébih)
EFSA Focal Point: Prisztóka Renáta (Nébih)
A csoport fő célkitűzése, hogy tanácsadói minőségében hozzájáruljon az EFSA és a tagállamok által az adatgyűjtéssel és modellezéssel foglalkozó tanácsadó fórum munkacsoportja (Advisory Forum Task Force on Data Collection and Modelling) ajánlásainak végrehajtása érdekében indított projektekhez és/vagy tevékenységekhez és felügyelje azokat.
A csoport az EFSA Tanácsadó Fórumának (AF) önkéntes alapon működő képviselőiből, az EFSA munkatársaiból, valamint az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság (DG SANTE) képviselőiből áll. A tanácsadó fórum tagjai által delegált technikai szakértők is részt vehetnek a munkában.
A csoport elnöki pozícióját Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT) látja el.
A csoport 2022. évi munkájáról készült beszámoló már elérhető.
A kommunikációs szakértői hálózat (CEN) az EFSA egyik tudományos hálózata. A hálózat célja az élelmiszerláncban a kockázatokkal kapcsolatos kommunikációra vonatkozó jó gyakorlatok megosztása és az üzenetek koherenciájának elősegítése az EU egész területén. A hálózat különösen fontos szerepet játszik az élelmiszerekkel kapcsolatos vészhelyzetekben, koordinálva az információk tagállamok közötti megosztását annak érdekében, hogy a tagállami hatóságok következetes tanácsokkal lássák el a fogyasztókat és az érintett személyeket.
Képviselő: Országh Erika (DÉT)
Helyettes: (Nébih)
Az újonnan felmerülő kockázatokkal foglalkozó hálózatot (EREN) 2010-ben hozták létre azzal a céllal, hogy megkönnyítse az információ és a szakértelem cseréjét, valamint a tevékenységek koordinálását a tagállamok között. Ezenkívül elősegítette a tagállamok támogatását és elkötelezettségét az EFSA újonnan felmerülő kockázatok azonosításával kapcsolatos tevékenysége iránt. A hálózat fő céljai:
- Az újonnan felmerülő problémák / kockázatok azonosítása és megosztása
- További adatok szolgáltatása az EREN által korábban megvitatott kérdésekkel / kockázatokkal kapcsolatban
- Módszertan megosztása az újonnan felmerülő problémák és kockázatok azonosítása érdekében
Képviselő: Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT)
Helyettes: Dr. Farkas Zsuzsa (DÉT)
Az élelmiszerfogyasztási adatokkal foglalkozó hálózat (FCD) célja, hogy támogassa az EFSA-t küldetésének teljesítésében, a 178/2002/EK rendeletben előírt tudományos kiválóság, átláthatóság és reagálóképesség meghatározott normáival összhangban. A hálózat különösen az EFSA-t segíti az élelmiszerfogyasztásra vonatkozó magas színvonalú, naprakész és részletes nemzeti adatok gyűjtésében, valamint ezen információknak az EFSA által üzemeltetett páneurópai élelmiszerfogyasztási adatbázisba történő összegyűjtésében.
Az FCD hálózat fő célkitűzései a következők:
- Fórumot biztosítani a szakértők közötti véleménycseréhez az élelmiszer-fogyasztási és kapcsolódó adatok gyűjtésének és összevetésének módszertanáról
- Kapcsolattartó pontként működni az EFSA és a tagállamok között, hogy összehangolják az élelmiszerfogyasztásra vonatkozó magas színvonalú, naprakész és harmonizált információk gyűjtését és hozzáférhetőségét.
Képviselő: Larnsak Loretta (Nébih)
Helyettes: Dr. Farkas Zsuzsa (DÉT)
A nanotechnológiák élelmiszerekben és takarmányokban történő felhasználásának kockázatértékelési hálózatának (NANO) célja, hogy megelőzze és csökkentse a párhuzamos tevékenységeket, és elkerülje a különböző illetékes hatóságok közötti véleménykülönbségeket a nanotudomány és a nanotechnológiák területén. A hálózat az adatok és módszerek megosztására szolgáló környezet, amely megkönnyíti az értékelési gyakorlatok harmonizációját, és segít az EU-ban felmerülő lehetséges kockázatok előrejelzésében.
A nanohálózat fő célkitűzései a következők:
- a módszerek harmonizációjának elősegítése
- információ- és adatcsere az EFSA és a tagállamok között
- szakértelem biztosítása meghatározott területeken
- szinergiák elérése a tevékenységek terén.
Képviselő: Dr. Keresztes Zsófia
Helyettes: Dr. Zentai Andrea (DÉT)