Az uniós fogyasztók számára az élelmiszerek ára a legfontosabb tényező vásárlásaik során
Megjelent a legújabb, az élelmiszerbiztonság helyzetét vizsgáló Eurobarométer felmérés eredményeit bemutató jelentés.
A nemzetközi szervezetek közül az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) tekinthető a legfontosabb partnerünknek.
Az EFSA az Európai Unió egyik tudományos szervezete, fő tevékenységi területe az élelmiszerláncot fenyegető kockázatok értékelése és tudományos szakvélemény alkotása. 2002. február 21-én kezdte meg működését, mely független az EU jogalkotó- és végrehajtó intézményeitől és a tagállamoktól is. Székhelye Olaszországban, Parmában található. Az EFSA munkája kiterjed minden olyan kérdésre, amely közvetlenül vagy közvetve hatással van az élelmiszer- és takarmánybiztonságra, beleértve az állategészségügyet és állatjólétet, a növényvédelmet, valamint a növényegészségügyet és a táplálkozást. Az EFSA támogatja az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet és az uniós tagállamokat abban, hogy hatékony és időben meghozzák azokat a kockázatkezelési döntéseket, amelyek biztosítják az európai fogyasztók egészségének védelmét, valamint az élelmiszer- és takarmánylánc biztonságát. Az EFSA a nyilvánossággal is nyíltan és átlátható módon kommunikál a hatáskörébe tartozó valamennyi kérdésben.
Az EFSA a kockázatbecslés mellett számos, adatokkal kapcsolatos tevékenységet is végez, így európai szinten gyűjt adatokat az élelmiszerek fogyasztására és az élelmiszer-szennyezőkre vonatkozóan.
A DÉT számos területen együttműködik az EFSA-val, mint például: kockázatbecslés, újonnan felmerülő kockázatok azonosítása, stratégiai tervezés, társadalomtudományi módszerek alkalmazása az élelmiszerlánc-biztonsági döntéshozatalban, adatelemzés és modellezés. Munkatársaink az EFSA több szakmai hálózatának munkájában is részt vesznek, amelyeken keresztül számos, a kockázatbecslés és a közegészségügy területén működő európai intézménnyel is kapcsolatban állunk.
Linkek:
EFSA
EFSA kutatási platform
A Tanácsadó Fórumon (Advisory Forum – AF) keresztül az EFSA és a tagállamok megvitathatják az európai kockázatértékelési és kockázatkommunikációs kérdéseket. A tagok tanácsot adnak az EFSA-nak tudományos kérdésekben, az EFSA munkaprogramját és prioritásait illetően, illetve a felmerülő veszélyek lehető leghamarabbi azonosítását is segítik. A tagok célja a tudományos információk megosztása, az erőforrások összevonása és a munkaprogramok összehangolása az EFSA-val és egymással, különös tekintettel a következőkre:
Képviselő: Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT)
Helyettes: Varga Enikő (Nébih)
EFSA Focal Point: Prisztóka Renáta (Nébih)
A csoport fő célkitűzése, hogy tanácsadói minőségében hozzájáruljon az EFSA és a tagállamok által az adatgyűjtéssel és modellezéssel foglalkozó tanácsadó fórum munkacsoportja (Advisory Forum Task Force on Data Collection and Modelling) ajánlásainak végrehajtása érdekében indított projektekhez és/vagy tevékenységekhez és felügyelje azokat.
A csoport az EFSA Tanácsadó Fórumának (AF) önkéntes alapon működő képviselőiből, az EFSA munkatársaiból, valamint az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság (DG SANTE) képviselőiből áll. A tanácsadó fórum tagjai által delegált technikai szakértők is részt vehetnek a munkában.
A csoport elnöki pozícióját Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT) látja el.
A csoport 2022. évi munkájáról készült beszámoló már elérhető.
A kommunikációs szakértői hálózat (CEN) az EFSA egyik tudományos hálózata. A hálózat célja az élelmiszerláncban a kockázatokkal kapcsolatos kommunikációra vonatkozó jó gyakorlatok megosztása és az üzenetek koherenciájának elősegítése az EU egész területén. A hálózat különösen fontos szerepet játszik az élelmiszerekkel kapcsolatos vészhelyzetekben, koordinálva az információk tagállamok közötti megosztását annak érdekében, hogy a tagállami hatóságok következetes tanácsokkal lássák el a fogyasztókat és az érintett személyeket.
Képviselő: Országh Erika (DÉT)
Helyettes: (Nébih)
Az újonnan felmerülő kockázatokkal foglalkozó hálózatot (EREN) 2010-ben hozták létre azzal a céllal, hogy megkönnyítse az információ és a szakértelem cseréjét, valamint a tevékenységek koordinálását a tagállamok között. Ezenkívül elősegítette a tagállamok támogatását és elkötelezettségét az EFSA újonnan felmerülő kockázatok azonosításával kapcsolatos tevékenysége iránt. A hálózat fő céljai:
Képviselő: Dr. Jóźwiak Ákos (DÉT)
Helyettes: Dr. Farkas Zsuzsa (DÉT)
Az élelmiszerfogyasztási adatokkal foglalkozó hálózat (FCD) célja, hogy támogassa az EFSA-t küldetésének teljesítésében, a 178/2002/EK rendeletben előírt tudományos kiválóság, átláthatóság és reagálóképesség meghatározott normáival összhangban. A hálózat különösen az EFSA-t segíti az élelmiszerfogyasztásra vonatkozó magas színvonalú, naprakész és részletes nemzeti adatok gyűjtésében, valamint ezen információknak az EFSA által üzemeltetett páneurópai élelmiszerfogyasztási adatbázisba történő összegyűjtésében.
Az FCD hálózat fő célkitűzései a következők:
Képviselő: Larnsak Loretta (Nébih)
Helyettes: Dr. Farkas Zsuzsa (DÉT)
A nanotechnológiák élelmiszerekben és takarmányokban történő felhasználásának kockázatértékelési hálózatának (NANO) célja, hogy megelőzze és csökkentse a párhuzamos tevékenységeket, és elkerülje a különböző illetékes hatóságok közötti véleménykülönbségeket a nanotudomány és a nanotechnológiák területén. A hálózat az adatok és módszerek megosztására szolgáló környezet, amely megkönnyíti az értékelési gyakorlatok harmonizációját, és segít az EU-ban felmerülő lehetséges kockázatok előrejelzésében.
A nanohálózat fő célkitűzései a következők:
Képviselő: Dr. Keresztes Zsófia
Helyettes: Dr. Zentai Andrea (DÉT)
Megjelent a legújabb, az élelmiszerbiztonság helyzetét vizsgáló Eurobarométer felmérés eredményeit bemutató jelentés.
Az EFSA a közelmúltban publikálta a gazdaságokban tartott sertések állatjólétével kapcsolatos tudományos véleményét, amely az első a Farm to Fork (Termőföldtől az asztalig) stratégiával összefüggésben a következő évben publikálásra kerülő szakvélemények közül.
Az EFSA új Igazgatótanácsa 2022. július 1-jén kezdte meg működését. Az új irányítási modellben az összes tagállam képviselteti magát, a civil
társadalom, az élelmiszerláncban tevékenykedő érdekképviseleti szervezetek és az uniós intézmények képviselői mellett.
2022-ben is folytatja tájékoztató kampányát az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA), amelynek eszközeivel immáron harmadik éve igyekszik elősegíteni az afrikai sertéspestis európai terjedésének megállítását.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) gyors kockázatértékelést tett közzé a majomhimlő (MPX) járványának megjelenését követően, amely az Egyesült Királyságot, az EU/EEA országokat és Észak-Amerikát érinti.