Klórmekvát humán expozíció
Egy 2024 februárban megjelent amerikai tanulmányban a klórmekvát növényvédőszer vizeletmintákban való nagyfokú jelenlétére hívták fel a figyelmet.
Az újonnan felmerülő kockázatok (emerging risks) azonosítása folyamatosan zajlik. Az újonnan felmerülő kockázatok külső kommunikációja komplex feladat, módszerei, időbelisége és a célközönség minden esetben egyedi módon kerül meghatározásra. Az ügy jellegétől függően célcsoport lehet a hatóság (elsősorban a Nébih), felsővezetők, a szakmai közösség, élelmiszeripari vállalkozások vagy a tágabb közösség, a téma iránt érdeklődő fogyasztók. Nem csupán az intézkedést igénylő újonnan felmerülő kockázatok kerülhetnek kommunikációra, bizonyos ügyek ismeretterjesztő jellegük miatt segíthetnek akár kutatások előmozdításában vagy fontosak lehetnek az oktatásban, ezért ilyen ügyek is eljuthatnak kommunikációs csatornákra, például a DÉT honlapjára.
Egy 2024 februárban megjelent amerikai tanulmányban a klórmekvát növényvédőszer vizeletmintákban való nagyfokú jelenlétére hívták fel a figyelmet.
Világszerte egyre több fogyasztó választja és tér át az egészségesebb életmódra és étrendre, ami növekvő igényt jelent olyan élelmiszerek iránt, amelyek kisebb mennyiségben vagy egyáltalán nem tartalmaznak adalékanyagokat. A gyógynövénykivonatok értékes forrást jelentenek biológiailag aktív összetevőkből, azonban az élelmiszerek jellemzőit mind pozitív, mind negatív irányban befolyásolhatják.
Az etilén-oxid gomba- és rovarölőszer, felületfertőtlenítésre (antimikrobás hatás) is használt szer. Az EU-ban növényvédelmi célú felhasználása tilos, melynek oka, hogy a hatóanyag rákkeltő, mutagén és reprotoxikus (teratogén).
A mono-n-hexil-ftalát (MnHexP) vizeletmintákból történt kimutatása jelentős aggodalmakat keltett a lehetséges egészségügyi és környezeti hatásai miatt.
Mivel az egyenlítő menti tradicionális kakaó termesztő helyeket fenyegeti a klímaváltozás, alternatív kakaóforrásokra van szükség.
Az USA Environmental Working Group (EWG) új elemzése szerint az Egyesült Államokban a vadon fogott édesvízi halak jobban szennyezettek a mérgező PFAS vegyi anyagokkal, mint a kereskedelmi céllal kifogott tengeri halak.
A ritkaföldfémek (REE-k) növekvő használata számos ipari ágazatban és az orvostudományban a környezetbe történő kibocsátást okoz, amely végül az élelmiszerláncba való bekerüléshez vezet.
Az elmúlt időszakban több édesítőszerrel kapcsolatban is aggályok merültek fel. Az alábbiakban rövid áttekintést adunk a legfontosabb hírekről.
A peszticidekkel kapcsolatban folyamatosan találkozunk új hírekkel. Ebben az összefoglalóban a legfontosabb ügyek rövid kivonatát közöljük.
Az Egyesült Államokba importált védőkesztyűk milliárdjai potenciális kémiai és mikrobiológiai szennyezőanyagokkal érkeznek, ellenőrzés nélkül. Az élelmiszeriparban használt kesztyűknél nem követelmény, hogy tiszták és érintetlenek legyenek vagy hogy behozatalkor teszteljék őket kémiai vagy mikrobiológiai szennyezésre.
A Hendra- és Nipah-vírusok újonnan megjelenő zoonózis-kórokozók, melyek riasztó halálozási arányt mutatnak mind az emberi, mind az állati populációkban.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) figyelmeztetést adott ki a koraszülötteknek adott probiotikus termékek lehetséges kockázatairól egy csecsemő halálát követően, akinek a kórházban probiotikumot adtak.
Az elhízás világszinten szinte mindenhol emelkedik, több túlsúlyos és elhízott ember van, mint akinek túl alacsony a súlya. Az elfogadott nézet szerint ennek az oka a túlevés és a nem elegendő testmozgás. Kutatók egy kis csoportja megkérdőjelezi ezt a feltételezést és a figyelmet a vegyi anyagok szerepére irányítják a növekvő derékbőséget illetően.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) nemrégiben frissített kockázatértékelést tett közzé az élelmiszerekben található ásványi olaj szénhidrogénekről (MOH).
A francia ANSES kiemelt figyelemmel kíséri a prosulfocarb expozíciójának alakulását. A prosulfocarb a második leggyakrabban használt gyomirtószer hatóanyag Franciaországban.
Kutatók megállapították, hogy a növényi alapanyagokból készült alternatív ivószálak nem feltétlenül olyan környezetbarátok, mint amilyennek látszanak.
A 3-MCPD (3-monoklór-propan-1,2-diol) egy olyan kémiai vegyület, amely bizonyos élelmiszerekben szennyező anyagként van jelen, és különösen a magas hőmérsékletnek kitett élelmiszerek feldolgozása során képződik, például az étolajok finomítása és különböző hőigényes konyhai eljárások során. Bár ez egy régóta kutatott terület, jelenléte és szintje az elősütött élelmiszerekben potenciálisan alá van becsülve.
A növényi alapú hús- és tejtermék helyettesítők piaca jelentősen bővült az elmúlt években, köszönhetően a növekvő fogyasztói igényeknek. Először a magtejek jelentek meg a boltok polcain, majd megérkeztek a sajtok növényi alapú alternatívái is. Az új termékek különböznek egymástól összetételüket, előállításukat tekintve, ennélfogva változatos kockázatokkal járhat fogyasztásuk.
Egy új kanadai tanulmány szerint a gyermekkori allergiák, köztük az ekcéma, az asztma, a szénanátha és az ételallergiák a bélben lévő baktériumok egyensúlyának felborulásával függenek össze.
Egy 2023-ban megjelent tanulmány szerint aggodalomra ad okot a kereskedelmi forgalomban kapható növényi alapú fehérjeösszetevőkben (PBPI) található akrilamid.