Vörös törpe méh: új invazív méhfaj Európában
A vörös törpe méh európai megjelenése aggodalomra adhat okot új paraziták és vírusok behurcolása és a lehetséges gazdasági következmények miatt.
Az újonnan felmerülő kockázatok (emerging risks) azonosítása folyamatosan zajlik. Az újonnan felmerülő kockázatok külső kommunikációja komplex feladat, módszerei, időbelisége és a célközönség minden esetben egyedi módon kerül meghatározásra. Az ügy jellegétől függően célcsoport lehet a hatóság (elsősorban a Nébih), felsővezetők, a szakmai közösség, élelmiszeripari vállalkozások vagy a tágabb közösség, a téma iránt érdeklődő fogyasztók. Nem csupán az intézkedést igénylő újonnan felmerülő kockázatok kerülhetnek kommunikációra, bizonyos ügyek ismeretterjesztő jellegük miatt segíthetnek akár kutatások előmozdításában vagy fontosak lehetnek az oktatásban, ezért ilyen ügyek is eljuthatnak kommunikációs csatornákra, például a DÉT honlapjára.
A vörös törpe méh európai megjelenése aggodalomra adhat okot új paraziták és vírusok behurcolása és a lehetséges gazdasági következmények miatt.
A vegán életmód és étrend az elmúlt években jelentős népszerűségre tett szert, azonban a „vegán” címkézés és annak követelményei továbbra is ellentmondásosak és hiányosan szabályozottak. A vegán termékekkel kapcsolatban gyakori probléma, hogy azt feltételezik róluk, hogy a “vegán” címke egyben allergén mentességet is jelent.
Egy 2024. augusztusi kutatásban azt vizsgálták, hogy a cukor és a cukorral édesített italok fogyasztása összefüggésben van-e az idő előtti öregedéssel 3322 gyermekkori daganatos betegség túlélőnél az élethosszig tartó St. Jude Lifetime Cohortban.
A táplálékkiegészítők piaca egy jól jövedelmező üzleti szegmens, amely kevésbé szabályozott és felügyelt. A táplálékkiegészítők reklámozása nagyon hatékony, az amerikaiak 77%-a megbízhatónak érzi ezt az iparágat.
Egy 2023-as cikk a szójatermesztés növekedéséből következő fokozott növényvédőszer használat és a gyermekkori daganatos megbetegedések közti összefüggésre világított rá.
A Bacillus cytotoxicus a Bacillus cereus csoport tagja, képes magas hőmérsékleten (akár 52°C) szaporodni és cytotoxin K-1-et termelni, amely hasmenést okoz.
Az elmúlt években számos, Indiából érkezett fűszer termékkel kapcsolatban merültek fel kifogások. Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze.
2023 októbere óta számos új információ érkezett a madárinfluenzával kapcsolatban, az alábbi cikk ezeket hivatott összefoglalni.
A keleti gyümölcslégy (Bactrocera dorsalis) Ázsia, Afrika és az Egyesült Államok után nemrég Franciaországban is megjelent, ami jelentős fenyegetést jelent az ország mezőgazdasági szektorára.
Egy német cég laboratóriumban tenyésztett halakat dobna piacra. A 2020-ban alapított Bluu Seafood ezzel válaszol a túlzott halászat, a nehézfém és műanyag szennyezés, valamint állatvédelem kihívásaira.
Egy tudományos konferencián bemutatott új kutatás megállapította, hogy az időzített étkezés, az időszakos böjt egy formája, nem biztos, hogy annyira jótékony hatással van a szív egészségére, mint korábban gondolták.
Az olasz tejiparban jelentős botrány alakult ki, miután kiderült, hogy egy, a Marche régióban működő tejipari vállalat tiltott vegyi anyagokat használt nyers tej hamisítására.
Spanyolország ikonikus ételének, a paellának, a jövője veszélybe került a tricyclazole nevű rovarirtószer tilalma miatt az Európai Unióban.
A trifluoroecetsav (TFA) amelyet gyakran “örök vegyületnek” neveznek, világszerte egyre gyakoribb ivóvízben és az esővízben, ami aggodalomra ad okot a lehetséges egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban, bár a hatásairól szóló kutatások egyelőre korlátozottan állnak rendelkezésre.
Egy 2024 februárban megjelent amerikai tanulmányban a klórmekvát növényvédőszer vizeletmintákban való nagyfokú jelenlétére hívták fel a figyelmet.
Világszerte egyre több fogyasztó választja és tér át az egészségesebb életmódra és étrendre, ami növekvő igényt jelent olyan élelmiszerek iránt, amelyek kisebb mennyiségben vagy egyáltalán nem tartalmaznak adalékanyagokat. A gyógynövénykivonatok értékes forrást jelentenek biológiailag aktív összetevőkből, azonban az élelmiszerek jellemzőit mind pozitív, mind negatív irányban befolyásolhatják.
Az etilén-oxid gomba- és rovarölőszer, felületfertőtlenítésre (antimikrobás hatás) is használt szer. Az EU-ban növényvédelmi célú felhasználása tilos, melynek oka, hogy a hatóanyag rákkeltő, mutagén és reprotoxikus (teratogén).
A mono-n-hexil-ftalát (MnHexP) vizeletmintákból történt kimutatása jelentős aggodalmakat keltett a lehetséges egészségügyi és környezeti hatásai miatt.
Mivel az egyenlítő menti tradicionális kakaó termesztő helyeket fenyegeti a klímaváltozás, alternatív kakaóforrásokra van szükség.
Az USA Environmental Working Group (EWG) új elemzése szerint az Egyesült Államokban a vadon fogott édesvízi halak jobban szennyezettek a mérgező PFAS vegyi anyagokkal, mint a kereskedelmi céllal kifogott tengeri halak.