Fenntartható csomagolóanyagok alkalmazása az élelmiszerláncban
A közelmúltban számos hír jelent meg a fenntartható csomagolóanyagok témájához kapcsolódóan. Az alábbiakban ezek közül mutatunk be néhányat.
Az újonnan felmerülő kockázatok (emerging risks) azonosítása folyamatosan zajlik. Az újonnan felmerülő kockázatok külső kommunikációja komplex feladat, módszerei, időbelisége és a célközönség minden esetben egyedi módon kerül meghatározásra. Az ügy jellegétől függően célcsoport lehet a hatóság (elsősorban a Nébih), felsővezetők, a szakmai közösség, élelmiszeripari vállalkozások vagy a tágabb közösség, a téma iránt érdeklődő fogyasztók. Nem csupán az intézkedést igénylő újonnan felmerülő kockázatok kerülhetnek kommunikációra, bizonyos ügyek ismeretterjesztő jellegük miatt segíthetnek akár kutatások előmozdításában vagy fontosak lehetnek az oktatásban, ezért ilyen ügyek is eljuthatnak kommunikációs csatornákra, például a DÉT honlapjára.
A közelmúltban számos hír jelent meg a fenntartható csomagolóanyagok témájához kapcsolódóan. Az alábbiakban ezek közül mutatunk be néhányat.
Az EFSA csökkentette a B6 vitamin felső beviteli értékét (UL) napi 25 mg-ról 12 mg-ra, a szelén UL értékét pedig napi 300 µg-ról 255 µg-ra. A B6 vitaminra vonatkozó értékelésnek egyelőre tervezete jelent meg, mellyel kapcsolatban a nyilvános konzultáció lezárult és véglegesítése a következő hónapokban várható.
Egy 2023. februárban közzétett cikk szerint vélhetően megtalálták a végzetes “tántorgó betegség” (staggering disease) okozóját. A betegség az európai házi macskákat (Felis catus) érintő, közel 50 éve ismert neurológiai betegség, melynek eredete eddig ismeretlen maradt.
Új tudományos bizonyítékok támasztják alá, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF) növelhetik a rák kialakulásának kockázatát. Kutatók azt találták, hogy 10%-kal magasabb ultrafeldolgozott élelmiszer fogyasztása 2%-kal növeli a rák kialakulásának kockázatát és 6%-kal növeli a rák okozta halálozást.
A növényi alapú étrend már nem csak a felnőttek körében gyakori, a trend a gyermekek és csecsemők táplálásában is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A csecsemőtápszerek kategóriája a legszigorúbban szabályozott termékkörök közé tartozik, mivel a csecsemők a társadalom legkiszolgáltatottabb csoportja, és mivel étrendjük korlátozottan változatos, jobban ki vannak téve az élelmiszerekben található szennyező anyagoknak.
A tengeri uborka fontos élelmiszer az ázsiai és csendes-óceáni konyhában, a legnagyobb fogyasztó Kína. A nagy és növekvő népesség, az urbanizáció és a jövedelemnövekedés miatt fogyasztása egyre nő, illetve nemzetközi kereskedelme is bővül.
A kenyai Kabarak Egyetem hallgatói kifejlesztettek egy módszert, amellyel a füvet keményítőlisztté alakítják. A csapat úgy véli, hogy innovatív ötletük világszerte segíthet az éhezés enyhítésében .
Évente több mint 4,8 millió szamarat adnak el és vágnak le a bőrükért, amelyet az ejiao, egy állítólagos gyógyhatású, hagyományos kínai orvosság előállításához használnak.
Az Eurosurveillance című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány világszerte riadalmat keltett, mivel azt sugallja, hogy a madárinfluenza nemrégiben egy spanyolországi nyércfarmon kitört járványa vadmadaraktól származik.
Mivel világszerte 2 milliárd ember élelmiszerbiztonsága közepesen vagy súlyosan bizonytalan, a fenntartható és innovatív élelmiszerforrások iránti igény gyorsan növekszik. Az olyan új élelmiszerek, mint a tengeri alga, segíthetnek enyhíteni a globálisan fenyegető élelmiszerforráshiányt.
A Consumer Reports amerikai fogyasztói magazin kutatása szerint a fekete csokoládék veszélyes mennyiségben tartalmazhatnak nehézfémeket.
Az Egyesült Államokban, Nebraska legnépesebb megyéjében végzett kutatás szerint a gyermekek ólombevitelének második fő forrásai a fűszerek.
Ausztráliában 2022 őszén 37-en kerültek kórházba otthon készített máktea fogyasztását követően, többen közülük intenzív ápolásra szorultak, volt, aki szívrohamot kapott.
Egy holland vizsgálat szerint a holland folyók árterein élő és legelő tehenek húsában túl magas a dioxin szennyezettség, ezért emberi fogyasztásra alkalmatlanok.
A ftalátokat műanyag csomagolásokban és lágyítóként használják, és számos humán egészségügyi problémával hozták összefüggésbe, pl. rosszabb spermium minőséggel, fejlődésneurológiai hatásokkal, gyermekkori asztmával, 2-es típusú cukorbetegséggel, valamint mell- és méhdaganattal. A közelmúltban több új tanulmány jelent meg a ftalátok kockázatáról és élelmiszer csomagolóanyagokból történő kioldódásáról.
A tengeri algákat széles körben használják élelmiszerekben és takarmányokban. Fogyasztásukkal kapcsolatban már több kockázatot is felismertek, közéjül tartoznak a feoforbidok is.
Egy orosz, német és francia kutatócsoport kivonta és megvizsgálta a szibériai permafroszt vírusait. A tanulmány alapján a tudósok 13 új kórokozót újraélesztettek, amelyeket “zombivírusoknak” neveztek el.
Egyes nem termikus feldolgozási eljárások a tenger gyümölcseinek allergén hatását is csökkenthetik. Az elektronsugaras besugárzás (EBI) a tenger gyümölcseinek egy új tartósítási módja lehet.
Az Európai Unió Bírósága megsemmisítette a Bizottság 2019-ben hozott, titán-dioxidra vonatkozó “rákkeltő” besorolását. Ennek indoka, hogy a jogszabály alapjául szolgáló 2017-es ECHA (European Chemicals Agency) szakvélemény nyilvánvaló értékelési hibát vétett.
2022. októberben új EU határértékek jelentek meg dioxinokra és dioxinszerű PCB-kre különféle élelmiszerekben.